Príčina bolestí hlavy a krčnej chrbtice počas práce z domu

Práca z domu a jej dopad na zamestnancov

Podľa najnovšej štúdie od spoločnosti Aeris „Práca z domu“ je v súčasnosti 53 percent zamestnancov v nemecky hovoriacom regióne pracujúcich z domu. V niektorých sektoroch, ako je bankovníctvo, poisťovníctvo, IT a telekomunikácie, je táto hodnota dokonca 80 percent alebo aj viac. Hoci to mnohým spoločnostiam aj napriek tomu umožňuje celkom úspešne fungovať, 64 percent zamestnancov sa sťažuje na zdravotné problémy v dôsledku práce z domu.

Ľudia, ktorí pracujú z domu väčšinou trpia bolesťami chrbta, svalov a hlavy. V rámci svojej štúdie Aeris – výrobca aktívnych stoličiek a riešení pre zdravie a aktívny spôsob života – uskutočnil prieskum medzi 2000 zamestnancami v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku.Ani na Slovensku to nie je inak.

Zdravotné problémy pri práci z domu

Prehľad najčastejších sťažností spôsobených prácou z domu s nesprávnym vybavením. Viac ako štvrtina opýtaných sa sťažuje na bolesti chrbta.

Prieskum tiež ukazuje, že príčiny mnohých zdravotných problémov možno celkom zjavne hľadať v usporiadaní domáceho pracoviska. Len asi jeden z dvoch opýtaných (56 %) má doma vlastnú pracovňu. Ostatní musia improvizovať v kuchyni za jedálenským alebo barovým stolov, v obývačke, spálni, či hosťovskej izbe. V prípade páru, ktorý ostal pracovať z domu je častým problémom zdieľanie a striedanie. Často boli nútení vytvoriť si provizórne pracovné miesto na úkor pohodlia a komfortu.

Viac ako každý druhý zamestnanec so skúsenosťami z home office sa sťažuje, že jeho pracovisko je výrazne horšie vybavené ako pracovné miesto vo firme a to technicky (53 %) aj kancelárskym nábytkom (54 %). Každý tretí pracovník by chcel mať doma ergonomickú kancelársku stoličku a výškovo nastaviteľný stôl.

Zdravotné dôsledky dizajnu a vybavenia pracoviska počas home office ukazujú napríklad nasledujúce výsledky štúdie Aeris. Kým celkovo dve tretiny pracovníkov sa sťažuje na zdravotné problémy, číslo je až približne tri zo štyroch pre tých, ktorí musia používať spálňu alebo hosťovskú izbu ako pracovisko.

"Stále príliš veľa ľudí sedí až príliš často a príliš dlho."


Josef Glöckl
Managing Director Aeris GmbH

Rebríček zdravotných problémov spôsobených prácou z domu vedie bolesť chrbta (26 %). Nasledujú bolesti  svalov (napríklad v oblasti krku alebo ramien) a bolesti hlavy (každá po 21 %).  Okrem priberania sa 20 percent opýtaných sťažuje na únavu a vyčerpanie, ako aj na stres a nepokoj. Pre viac ako jedného z desiatich (12 %) práca doma dokonca podľa ich vlastných vyjadrení vedie k psychickým problémom, ako je únava a depresia.

„Temná sezóna, ktorá sa teraz začala, tieto zdravotné problémy pravdepodobne ešte prehĺbi,“ je presvedčený zakladateľ Aeris Josef Glöckl.

Mnohé spoločnosti už zaradili prácu z domu do svojich finančných a priestorových plánov a menia pracoviská na hybridný spôsob práce. Časť z domu, časť práce z kancelárie. Zároveň si treba uvedomiť, že v jesennom a zimnom počasí je príležitostí na cvičenie vonku podstatne menej. O to dôležitejšie je preto vybaviť domáce pracovisko čo najkomfortnejšie a čo najzdravšie. „Inovatívne kancelárske stoličky, ktoré umožňujú permanentný pohyb, ako napríklad Aeris Swopper, môžu mimochodom pomôcť spevniť chrbtové svaly, krčnú chrbticu, šiju, zlepšiť koncentráciu, náladu, aj držanie tela. Nedostatok pohybu nás už po krátkom čase oberá o sústredenie, energiu, kreativitu a predovšetkým zdravie. Bolesti chrbta sú dnes najčastejšou príčinou práceneschopnosti.

Zdravotné ergonomické stoličky z našej ponuky

Vyskúšajte naše zdravotné stoličky

V prípade záujmu o testovanie produktu vyplňte prosím formulár a my Vás budeme kontaktovať. 
Testovať môžete ktorýkoľvek z produktov podľa osobnej potreby na 3-7 dní, zatiaľ v rámci Bratislavy.

Vyberte produkt, o ktorý máte záujem: